موانع تمرکز کدامند (راهکارهایی برای مهار موانع تمرکز)

شاخص گلوکز
گلایسمیک ایندکس ؛ شاخصی ناشناخته که در موفقیت شما موثر است
آبان 1, 1395
مشخصات یک هدف خوب و اثربخش
مشخصات یک هدف خوب و اثربخش چیست؟ صرفاً SMART کافی نیست!
آذر 28, 1395

موانع تمرکز کدامند (راهکارهایی برای مهار موانع تمرکز)

موانع تمرکز

موانع تمرکز کدامند و چگونه می توان این موانع را مهار کرد؟

در این مقاله ضمن پاسخگویی کامل به این سوال راهکارهای مقابله با موانع تمرکز و انجام کاری متمرکز را بیان می نماییم. پیشنهاد میکنم اگر دوست دارید قبل از خواندن این مقاله، پاسخ برخی سوالات مرتبط با تمرکز (از جمله تعریف تمرکز، انواع تمرکز، چرا تمرکز نداریم؟ چرا باید تمرکز کنیم؟ چطور تمرکز کنیم؟ راه های افزایش تمرکز حواس چه مواردی هستند؟تمزینان تمرکز را چطور انجام دهیم؟) را بیابید، مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

این مقاله را از دست ندهید  افزایش تمرکز حواس و راه های آن (چطور تمرکز حواس داشته باشیم)

این مقاله را از دست ندهید  تمرین های افزایش تمرکز و رفع حواس پرتی

و در صورتی که مایل هستید ۲۰۰ دقیقه محتوای آموزشی تصویری را در خصوص افزایش تمرکز ملاحظه کنید، محصول «عملکرد فوق العاده با افزایش تمرکز حواس» پیشنهاد مناسبی برای شماست.

خرید انلاین

منظور از موانع تمرکز چیست و چرا باید آن را بشناسیم و برایش چاره اندیشی کنیم؟

هر عاملی که باعث شود نتوانیم تمرکز کنیم، مانعی برای تمرکز است و بایستی آن را تحت کنترل فرار دهیم. برای پیدا کردن راه های ایجاد و افزایش تمرکز، ابتدا بایسنی بتوانیم موانع تمرکز را به خوبی تشخیص دهیم.

حتما برای شما بسیار پیش آمده است که عزم کرده اید کاری متمرکز و با کیفیت را انجام دهید، اما مدتی پس از انجام آن فعالیت (مثلاً مطالعه کتاب) احساس ناآرامی کرده اید و تمایل پیدا کرده اید تا هر چه سریعتر مطالعه کتاب را رها کنید.

عوامل متنوع و متعددی باعث می شود تا قبل و حین انجام کار تمرکز ما از بین رفته و به اصطلاح حواس انسان پرت شود که من این موارد را در قالب دسته های زیر تقسیم بندی می کنم.

انواع موانع تمرکز:

موانع تمرکز به دو دسته انسانی و محیطی تقسیم بندی می شود و عوامل انسانی نیز از شرایط روحی و جسمی انسان نشآت می گیرد.

تصور کنید در شرایطی که گرسنه یا تشنه ایم، برای مطالعه کتابی که مدت هاست انتظار و شوق خواندن آن را داریم، آماده شده ایم. چند صفحه ای از کتاب را به هر ترتیب ممکن می خوانیم اما به نقطه ای می رسیم که احساس می کنیم حتی اگر به زور هم پای خواندن کتاب بمانیم، چیزی متوجه نمی شویم. مسلم است همانطور که ماشین بدون سوخت نمی تواند حرکت کند، مغز نیز نمی تواند بدون غذا و تامین انرژی لازم تمرکز کند.

وقتی حالت هایی این چنینی برای ما به وجود می آید و اصطلاحاً اولویت مغز ما از کاری که انجام می دهیم به کاری دیگر منتقل می شود، چاره ای باقی نمی ماند جز اینکه به ندای آن اولویت درونی پاسخ گوییم.

موارد مشابه تشنگی و گرسنگی، فراوان است. مثلاً وقتی پرخوری کرده ایم و صرفاً جای نفسی باقی مانده است، تلاش برای انجام کار متمرکز از پایه و اساس بیهوده به نظر می رسد.

وقتی آنقدر خسته یا خواب آلوده ایم و یا در نقطه ای از بدنمان احساس درد می کنیم حتماً جمع کردن حواس و انجام کار متمرکز چیزی شبیه به شکستن شاخ غول خواهد بود!

ناراحتی های روحی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و وقتی فکر و روح انسان درگیر مسئله ای باشد، آن موضوع است که اولویت ذهنی انرژی مغز را به خود اختصاص می دهد. وقتی آن قدر عصبانی هستیم یا از موضوعی مضطرب هستیم یا می ترسیم، هیچ چیز دیگری به جز برطرف کردن مشغله های ذهنی ما مسئله مغزمان نیست.

هم چنین است وقتی در محیطی شلوغ و پرتردد با سروصدای زیاد تلاش کنیم کاری متمرکز انجام دهیم. طبیعی است مغز ما در مسیر مورد نظر ما قدم نخواهد گذاشت.

در شکل زیر برخی از موانع تمرکز ذکر شده است. نگاهی به آن بیاندازید تا ذهنتان آماده ادامه مطلب شود.

موانغ تمرکز حواس

این مقاله را از دست ندهید  کنترل ورودی های ذهن را چرا باید جدی گرفت؟

برای غلبه بر موانع تمرکز چه اقداماتی انجام دهیم؟

راهکار اول برای غلبه بر موانع تمرکز: برنامه ریزی کنید و زمانی را به عنوان زمان انجام کارِ متمرکز در نظر بگیرید، سپس شرایط را از قبل آماده کرده و امکان وقوع موانع تمرکز را به حداقل برسانید و ریسک وقوع آن اتفاق را از قبل ببینید و اقدامات لازم جهت عدم وقوع اتفاق را رقم بزنید. مثلاً اگر زمان مطالعه کتاب مورد علاقه خود، برای یادگیری را مشخص کرده اید، استراحت کردن و گرسنه نبودن و عدم حضور در محیطی پرتردد و پر سروصدا، کار مشکلی به نظر نمی رسد.

مثلاً من بعد از صرف دوغ به شدت احساس خواب آلودگی می کنم. به همین خاطر در دوران تحصیل، براساس تجربه در تمام روزهایی که امتحان داشتم، دوغ مصرف نمی کردم که مبادا سطح هوشیاریم کاهش یافته و دوغ مانعی برای تمرکزم باشد. بدین ترتیب یکی از موانع تمرکز را قبل از به وجود آمدن شرایط، کنترل می کردم. در نتیجه از انجام هر کاری که باعث پدید آمدن موانع تمرکز شود می بایست دوری نماییم.

راهکار دوم برای غلبه بر موانع تمرکز: وقتی فکر، جسم و روحتان درگیر اولویت دیگری است، ابتدا اقدام به برطرف کردن آن دغدغه نمایید. سعی نکنید خود را مجبور به انجام کار متمرکز نمایید چون فایده ای ندارد و نقطه توجه و منابع ذهنی شما درگیر مسئله دیگری است. مثل این می ماند که در گوشه ای از کشوری جنگ مسلحانه در حال وقوع باشد و گوشه ای دیگر در تدارک برای ساخت هتل و ورزشگاه و برگزاری مراسم المپیک باشد!

بدیهی است چنین گزاره ای صرفاً در خیال انسان ها اتفاق می افتد و وقتی کشوری درگیر جنگ باشد تمام منابع و امکاناتش درگیر حل این معضل شده و دعوت به اقدامی خلاف این اولویت بی فایده خواهد بود.

راهکار سوم برای غلبه بر موانع تمرکز: وقتی دغدغه های جسمی و روحی خود را برطرف کردید، ممکن است در حین انجام کار هم حواس پرتی و افکار مزاحم به سراغ شما بیاید. اگر موضوع خیلی جدی نباشد، کاری که باید انجام دهید این است که عامل مزاحم و حواس پرت کن را در کاغذی یادداشت کنید و به خودتان اطمینان دهید این کار را پس از انجام کاری که اکنون مشغول به آن هستید انجام می دهید.

به دلیل امنیت ذهنی به وجود آمده در فکر شما، با همین نکته ساده مانع تمرکز ذهنی شما از بین رفته و موقتاً از پرداختن به نگرانی ها منحرف می گردد و قدرت تمرکز شما افزایش می یابد.

راهکار چهارم برای غلبه بر موانع تمرکز:  گاهی تمام موانع انسانی و محیطی لازم را کنترل می کنیم اما باز هم تمرکزمان بر هم می خورد و دلیلش را هم متوجه نمی شویم. بعضی مواقع عدم تمرکز ممکن است ناشی از اختلالاتی چون بیش فعالی، افسردگی، کم خونی یا بیماری تیروئید باشد. مسلماً منطقی ترین روش در این حالت این است که تحت نظر پزشک متخصص تحت درمان قرار بگیریم و از خود درمانی و خود تجویزی پرهیز نماییم.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند تا بر موانع تمرکز خود غلبه کنید و در کار خود جزء بهترین ها باشید.

سید علی باقرپور

مدرس و نویسنده در حوزه موفقیت و تحول فردی و سازمانی

 

2 دیدگاه

 1. اشکان باقری گفت:

  مقالتون رو که می خوندم دیدم علیرغم اینکه نکات ساده ای رو مطرح کردید ولی دقیقا من از همین ناحیه همیشه ضربه می خورم! بدون شرایط استاندارد میشینم پای مطالعه کتابهام!
  مطلبتون جالب بود و قابل استفاده.
  محصول افزایش تمرکزتون رو هم خریداری کردم و خوشم اومد
  مرسی (-:

 2. نگار رشیدفر گفت:

  ممنون. خوب بود استاد. سایت خوبی دارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟