مدیریت بر خود (چگونه با مدیریت بر خود به اهدافمان دست یابیم)

تمرین های افزایش تمرکز
تمرین های افزایش تمرکز و رفع حواس پرتی
دی 10, 1395
هدفگذاری سریع سازمانی به سبک رهبران آینده محور
هدفگذاری سریع سازمانی به سبک رهبران آینده محور
تیر 16, 1396

مدیریت بر خود (چگونه با مدیریت بر خود به اهدافمان دست یابیم)

مدیریت بر خود

مدیریت بر خود (self management)

امروز حسش نیست. ایشالا از فردا شروع می کنم.

۵ دقیقه دیگه صبر کن، این فوتباله که تموم بشه، درس خوندن رو شروع می کنم.

وزنم خیلی زیاد شده، بذار امروز ناهار کبابه از فردا دیگه ناهار نمی خورم.

چه جملات آشنایی …

حتما این جمله را تا به حال ملاحظه کرده اید: کودک که بودم می خواستم دنیا را تغییر دهم، بزرگتر که شدم فهمیدم دنیا خیلی بزرگ است و من باید انگلستان را تغییر دهم، بعدها انگلستان را هم بزرگ دیدم و تصمیم گرفتم شهرم را تغییر دهم و در روزهای پیری تصمیم گرفتم خانواده را متحول کنم، اینک که در آستانه مرگ هستم فهمیدم که اگر روز اول خودم را تغییر داده بودم، شاید می توانستم دنیا را هم تغییر دهم!!

این نوشته ای روی سنگ قبر یک کشیش از کلیسای وست مینستر است، اما وقتی آن را می خوانیم حس آشنایی به ما دست می دهد که انگار نه تجربه زندگی یک کشیش که قطعه ای از زندگی خود را خوانده ایم. چون کمتر انسانی هست که رویای تغییر دادن و موثر بودن بر محیط اطرافش را نداشته باشد. فقط میزان موثر بودن متفاوت است که بسته به میزان جاه طلبی هر انسان متغیر است.

مدیریت بر خود لازمه مقبولیت و مدیریت بر دیگران

یکی از دوستانم اعتقاد جالبی دارد: مدیریت کردن و مدیر بودن در هر سازمانی اصلاً کار سختی نیست. فقط کافیست نیروهای تحت امر خود را درست انتخاب کنید، آن ها را در شغل مناسب و متناسب با تخصص و توانمندیشان به کار بگیرید، هر روز خواسته هایتان را از آن ها به صورت شفاف مطالبه کنبد و در موعد مقرر کار خواسته شده را تحویل بگیرید و آنچه انجام شده است را مورد بررسی و کنترل قرار داده و جهت بهتر شدن آن کار، فرد را هدایت و رهبری نمایید.

عقیده شما چیست؟ نظر دوست مرا تصدیق می فرمایید یا …؟

من این را می پذیرم که اگر فردی به این روش مدیریت کند، حداقل می توان انتظار داشت که مدیر ضعیفی نباشد اما لزوماً با این اقدامات نمی توان مدیری خوب بود و ادعا کرد که زیردستانتان، شما را به عنوان مدیری باکفایت قبول و دوست داشته باشند.

اگر دوست داریم تاثیر و نفوذ کلمات و حرکات ما در دیگران بالا باشد …

اگر دوست داریم شخصیت کاریزماتیکی داشته باشیم و بر دل های افراد مدیریت کنیم …

اگر دوست داریم به اهدافی که در زندگی خود ترسیم کرده ایم برسیم …

قبل از هر چیز به یک مهارت نیاز داریم: مدیریت بر خود!

اگر مخاطب ما اعم از کارمند یا دوست ما یا هر شخص دیگری احساس نکند که آنچه می گوییم را عمل می کنیم و بر شخصیت و رفتارهای خود مسلط نیستیم، اصلاً از ته دل به صحبت های ما گوش نخواهد داد و ما را قبول نخواهد داشت. بنابراین برای مقبولیت و موفقیت، نیازی اساسی داریم تا مدیریت بر خود را یاد بگیریم.

مدیریت بر خود چیست؟

مدیریت بر خود یعنی طوری بر رفتار، گفتار و عادات خود کنترل داشته باشیم که بتوان با استفاده بهینه از تمام ابعاد ظرفیتی (روحی، فیزیکی و ذهنی) در زمان و مکان مناسب، رفتار درست و مناسبی داشته باشیم. یعنی اگر جایی لازم است خشممان را کنترل کنیم و رفتار نامناسبی انجام ندهیم، با کنترل بر رفتارمان عصبانیت خود را کنترل کنیم. اگر قرار است بر سر قراری حاضر شویم، با وقت شناسی و برنامه ریزی در موعد مقرر به وعده خود عمل نماییم. وقتی به خود یا دیگران قول داده ایم کاری را در زمانی مشخص انجام و تحویل دهیم، متعهد باشیم کار را در موعد مقرر به اتمام برسانیم.

چگونه بر خود مدیریت کنیم؟

بدیهی و مشخص است که اگر معمولاً به اهدافی که در زندگی ترسیم کرده ایم نرسیده ایم و دستاورد قابل ملاحظه و راضی کننده ای نداشته ایم، یعنی رفتارهایی که تا به اینجا از ما بروز کرده مناسبِ اهداف مد نظر ما نبوده و نیاز است تغییراتی اساسی در خود داده و جهت جهش عملکردمان، مدیریت بر خود را در دستور کار قرار دهیم.

اما مهمترین سوالی که مطرح است این است که خب! اگر بخواهی بر خود مدیریت کنیم دقیقاً چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

سایت آموزش تحول فردی و سازمانی (Bagherpoor.com) بدین منظور دستورالعملی ارائه نموده که در ادامه به حضورتان تقدیم می گردد:

۱- اهداف و آرمان زندگی خود را مشخص و آن ها را اولویت بندی کنیم.

مسلم است که اگر ندانیم کیستیم و چه قابلیت هایی داریم و می خواهیم به کجا برویم و با چه دستاوردهایی در زندگی راضی خواهیم شد، مدیریت بر خود معنی نخواهد داشت. ما با مدیریت بر خود قصد داریم با یادگیری مهارت هایی، کنترل بهتری بر رفتارمان داشته باشیم تا زودتر به اهدافمان برسیم. اگر هدفی نداشته باشیم و به دنبال مدیریت بر خود باشیم، مثل راننده ای می مانیم که بدون اینکه مقصدش را بداند با نهایت سرعت از این شهر به آن شهر فقط جاده ها را طی می نماید و چون مقصدی ندارد، تمام عمر را در جاده می گذراند و سرانجام در نهایت سرگشتگی و در جاده، جان به جان آفرین تسلیم خواهد کرد.

۲- عادات قدرتمند در خود بسازیم.

مدیریت بر خود

برخی ها برای ساختن اندامی زیبا، بیشتر از آن که بر انجام تمرین های منظم و مستمر متمرکز شوند و آرام و آرام بدنی ورزیده بسازند، متوسل به قرص و آمپول و داروهای مختلف شده و پس از مدتی چهره شان شبیه به کاریکاتور می شود و تناسب اندامشان بر هم خورده و مثلاً حجم بازوانشان به پاهایشان نمی خورد. بنابراین پس از مدتی عوارض یک شبه بدنساز شدن آن ها کم کم پدیدار شده و باعث از کار افتادن برخی از اعضای بدن یا حتی مرگ آن ها می شود. در زندگی نیز یک شبه نمی توان از راه صحیح به قله های موفقیت دست یافت. ساختن عادت های قدرتمند حکم همان ورزش های بدنسازی را برای ما دارد. موفقیت یک شبه را فراموش کنید و شرایط و خواسته ها و نتایج الان خود را با ابتدای مسیر یک انسان موفق مقایسه کنید نه روز قله نشینی آن فرد موفق. ما با عادت های قدرتمند آرام و آرام و آرام و شبیه همه انسانهای موفق دیگر، به قله های مورد نظر صعود می کنیم.

برای اینکه نتایجی شبیه به انسان های بزرگ در زندگی بگیریم، نیاز است سبک زندگی ما نیز شبیه به زندگی آن انسان ها باشد. نمی توانیم هدفگذاری کنیم که یک فروشگاه موفق در حوزه اینترنت و در سطح دیجی کالا باشیم و ساعت ۱۱ از خواب بیدار شویم یا مدام کارهایی که انجام می دهیم را بدون نتیجه ای مشخص، نیمه تمام رها کنیم. برای رسیدن به چنین هدفی لازم است هر روز زمان مشخصی را به یادگیری در حوزه های عمومی و تخصصی مرتبط با زمینه کاری خود اختصاص دهیم. اگر نمی دانید افراد موفق چه عادتهایی دارند و چگونه باید عادت های بد را تبدیل به عادت های خوب کنیم، این مقاله را از دست ندهید:

این مقاله را از دست ندهید  عادت چیست؟ چگونه عادت های بد را تغییر دهیم؟

یکی از عادت های بسیار خوبی که هر انسانی می تواند در خود نهادینه کند مثبت اندیشی و پرهیز از غر زدن و شکایت کردن از همه چیز و همه کس است که پیشنهاد می کنم مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید

این مقاله را از دست ندهید  مثبت اندیشی (خوش بینی) چیست؟ (راهکارهای مثبت اندیشی)

۳- روز بدون برنامه نداشته باشیم.

روزی که در آن ندانیم قرار است در راستای رسیدن به اهداف مورد نظرمان دقیقاً چه قدم هایی برداریم، محکوم به اتلاف وقت و هدر رفتن زمان است.

وقتی برنامه مشخصی برای روزمان نداریم مثل آن راننده ای هستیم که به قصد رسیدن به یک شهر از خانه خارج شده و در میان مسیر، یک روز کامل را در جاده خوابیده و حتی نیم متر هم به مقصدش نزدیک نشده است و یا با صرف انرژی حاصل از انجام کارهای دیگر از مسیر مورد نظر منحرف شده ایم و در مسیر دیگری که به هدف ما منجر نمی شود، در حال حرکتیم.

لازم است هر روز لیستی از فعالیت هایی که باید انجام دهیم را به همراه اولویت آن ها مشخص نموده و در صورتی که آن فعالیت در آن روز تمام نمی شود، حتماً مهلت انجام آن را تعیین کنیم. ایجاد مهلت کمک می کند که تعهد شخصی ما برای تحقق اهداف و برنامه هایمان بسیار بیشتر از قبل شود.

کار دیگری که باید انجام دهیم این است که اگر برخی از برنامه های روزانه ما توسط دیگران قابل انجام است، انجام آن را تفویض کرده و انجام آن را به دیگران بسپاریم و خود مشغول کار مهم تر و با اولویت بالاتری شویم.

نکته دیگر این است که سعی کنیم سخت ترین کارهایمان را در اولویت بالاتری انجام دهیم. وقتی به با انجام کارهای بزرگتر به قول معروف شاخ غول را می شکنیم، با روحیه ای که می گیریم، انجام کارهای ساده تر، بسیار راحت تر خواهد بود. یادمان نرود وقتی کاری را انجام دادیم بسته به بزرگی آن فعالیت، به خود پاداش دهیم تا روحیه مان برای ادامه کارها دوچندان شود.

و مهمتر از همه اینکه تمام تلاشمان را بکنیم که کار متمرکز انجام دهیم و در لحظه ذهنمان معطوف به فقط یک کار باشد.

۴- با افرادی بهتر از خودمان نشست و برخاست کنیم.

مدیریت-بر-خود3وقتی یک ساعت را با فردی سیگاری سپری می کنیم، بوی سیگار می گیریم و وقتی آن زمان را کنار شخصی که عطری خوشبو به خود زده، می گذرانیم بوی عطر می گیریم.

کمال همنشین را دریابیم. باور کنیم که شخصی که به لحاظ علمی، اخلاقی و مالی پایین تر از ماست، نه تنها سرعت ما را در مسیر رسیدن به اهداف تندتر نمی کند، که به راحتی ترمز ما را کشیده و ما را از مسیر منحرف می گند.

در دوست یابی لازم است بی رحم باشیم و افرادی را به عنوان دوست انتخاب کنیم که بتوانند برای طی نمودن مسیر، سرعت ما را بیشتر کرده و به ما مشاوره درست، و انگیزه ای دوچندان دهند.

۵- از کمال‌گرایی پرهیز کنیم.

همانطور که در مقاله ای جدا در مورد کمال گرایی نوشتم، یکی از بزرگترین دشمنان ما برای کسب رضایت و موفقیت در زندگی و آرامش نداشتن در زندگی همین جناب کمال گرایی است! یک بار برای همیشه با خود قرار بگذاریم که تلاش نکنیم هیچ کاری را با کیفیت صددرصد انجام دهیم و شاخص و حد پذیرش خطا برای انجام همه کارهایمان در نظر بگیریم.

کمال گرایی (به معنای منفی) یک جاده بی انتهاست که هیچ وقت پایانی ندارد. ساده بگویم کمال گرایی نام اتو کشیده بیماری وسواس است.

این مقاله را از دست ندهید  کمال گرایی چیست و درمان کمال گرایی

۶- نیروی کنترل درونی خود را افزایش دهیم.

نیروی کنترل درونی یعنی نتایجی که تاکنون در زندگی کسب کرده ایم، فقط و فقط یک پدر و مادر دارد و آن خود ما هستیم.

مسئولیت صددرصد تمام کارهایمان را در زندگی به عهده بگیریم. تا وقتی که ناکامی هایمان را در زندگی به عهده نگیریم و آن را تقصیر دیگران بیندازیم راه را برای تکرار ناکامی باز گذاشته ایم.

و نکته آخر اینکه برای مدیریت بر خود همیشه و همیشه هر روز در حال یادگیری و توسعه مهارت های فردی خود باشیم و ارتقاء توان و ظرفیت خود را در دستور کار قرار دهیم.

 

9 دیدگاه

 1. شاهدی گفت:

  از مقاله کاربردیتون استفاده کردم

 2. محمد حیدری گفت:

  سلام دستتون درد نکنه خیلی عالی بود

 3. آزاده گفت:

  خیلی مفید و مختصر بود ،ممنونم

 4. علی گفت:

  بسیار جالب و مفید بود. مرسی

 5. نیما امیری گفت:

  ممنونم از مقاله خوبتون . خیلی خوبه که شما و امثال شما با مقاله های علمی جمع آوری شده راهنمایه خوبی برای ایرانی های عزیز هستین .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام دوره رایگان تحول فردی
GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
متن آزمایشی توضیحات
دوره صوتی رایگان تحول فردی
یک ساعت محتوای آموزشی شامل
چگونه هدف گذاری کنیم؟
چگونه موثر برنامه ریزی کنیم؟
چگونه بر تنبلی هایمان غلبه کنیم؟
چگونه از زمانمان بیشترین بهره را ببریم؟
چگونه با صرف زمان کمتر، عملکرد بهتری داشته باشیم؟